2 Nis 2012

Gece Nöbetçisi..


Hava karardığında çoktan sokağın başında olmalıydı ama o evine gelen beklenmedik misafire kahve hazırlamakla meşguldü. Aklı dışarıda olduğu kadar içerdeydi. Bu karmaşanın sebebi kendi kanepesinde oturuyordu. Ellerini bırakan kadın neden gelmişti onca zaman sonra. Kısa bir sohbetin ardından kadın evden ayrıldı.

Bütün güzelliği kısa bir ziyaretle kaybeden akşamüstü hala çekilebilir olabilir miydi? Bukle bukle gözlerine düştü hayalleri. Olabilecekler bir bir geçerken gözünün önünden olamayışı canını yakıyordu. Kendini toparladı ve adımlarının onu dışarıya götürmesine hiç ses etmedi. Onlara ayak uydurdu. Sokağın başına geldiğinde aklında hiçbir şey olmadığını fark etti. Bu iyiye işaretti. Demek ki her gidiş yakmazmış insanı. Yok, olurmuş her şey gözünde. Gözlerinde ki gürültüyle irkildi. Dudaklarında bir gülümseme belirdi. Kadının yanına gelmesini bekledi. Yanına vardığında gözlerine bir gamze kondurdu. İçinde gülüşlerin yerleşebileceği.. Konuşarak bu anın bozulmasına izin verilemezdi. İkisi de en suskun yanlarıyla geceye eşlik edeceklerdi. Kendi haline bırakılmış iki sevda biri azdan çok diğeri çoktan az. Yağmur geceyi yazarken damla damla tüm sözcükler akıp gidiyordu kirpiklerden gözlere..

Kadın ilk kez elbisesinin kirleneceğine aldırmadan ağacın altına oturmaya ses etmedi. Adam bunu biliyordu ya da böyle olsun istiyordu. Üşümeye yüz tutan tüm yalnızlıklar burada kesişiyordu sanki ama adam hala üşüyordu! Dilinde keşke..


(Kısa sohbetin ardından kadına geceye dışarıda devam edelim dedi. Kadın sadece hayır deyip evden ayrıldı. O ise yine kendini geceye bağladı..Sokağın başına geldiğinde bir sigara yaktı. Dumanı nefesine karışacak. Tüm ihtimalleri her gece yaşıyordu ya da yaşatıyordu kendince bu gece sokağın başında olabilmesini seçti, kendini geceye bağlayarak..)

RuE/Mart2012

6 yorum:

 1. acımasızca ağızdan cıkan "hayır"lar hep yüzümüze çarpıyor. karanlık sokaklarda bir başına sigara içenlerden oluyoruz. bir tek sigarayı iki dudak paylaşması gerekirken...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yalnızlıklar hep aynı yerde başlar..

   sevgiler..

   Sil
 2. Çok güzel bir deneme olmuş gerçekten cümlelerin yazılışı, akışı ve benzetmeleri çok güzel. Kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim..
   sevgiler..

   Sil